Zaproszenie na Bazunę do Grodziska Owidz. Muzyka łagodząca, w przyjaznej atmosferze

SONY DSC

Tegoroczna edycja Bazuny – swoistego festiwalu piosenki turystycznej, zainicjowanego przez gdańskie środowisko miłośników rajdowego śpiewania przy dźwiękach gitary – już wkrótce – w końcówce czerwca. Jubileuszowa 50. Bazuna odbyła się w kampusie Politechniki Gdańskiej, spotkała się z wielkim zainteresowaniem także członków i sympatyków „Naszego Gdańska”.

W tym roku organizatorzy zapraszają w dniach 28-30 czerwca w plener, do przepięknego Grodziska Owidz. Warto tam się wybrać – w programie bogaty i urozmaicony repertuar, znakomici wykonawcy, przyjazna atmosfera. Tak jak w minionych latach Bazuna będzie w krainie łagodności, w której można cieszyć się wolnością słowa, miłą dla ucha melodią i duchową strawą. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Można także wybrać się, aby biwakować, zrelaksować się i bawić się w przyjaznej atmosferze.

52. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” odbędzie się w dniach 28 – 30 czerwca 2024 r. – w Grodzisku Owidz k. Starogardu Gdańskiego.

SONY DSC

Widownia na Bazunie w Grodzisku. Fot. Janusz Wikowski

Przegląd piosenki Bazuna w swym zamyśle powstał jako sceniczny obraz turystycznego szlaku, niosący z sobą ideę wspólnego śpiewania, przeniesionego z wędrownych plenerów i nocnych ognisk w światło sceny. Ta niezwykła impreza kulturalna odbędzie się w tym roku, u progu lata, w przepięknym plenerze grodziska Owidz niedaleko Starogardu Gdańskiego. Jest to perełka Kociewia, niezwykle ciekawe miejsce na Pomorzu. Znajduje się tam rekonstrukcja XI-wiecznego grodu (domostwa, zagrody, wieża bramna, wieża stołp. W tym magicznym miejscu, na scenie amfiteatru wystąpią uczestnicy tegorocznego festiwalu piosenki turystycznej Bazuna. Grodzisko ma rozbudowaną infrastrukturę turystyczną – gastronomię, plac biwakowy, parkingi i przystań kajakowa na Wierzycy.

Imprezami towarzyszącymi są:
JARMARK NA PODGRODZIU

SPOTKANIE Z OKAZJI 60-LECIA STUDENCKIEGO KLUBU TURYSTYCZNEGO PG „FIFY”
SPŁYW NA BAZUNĘ

W Grodzie odbędzie się specjalny koncert SŁOWIAŃSKA DUSZA – śpiewanie dawnych pieśni, a także – już tradycyjnie – wspólne śpiewanie kultowych, popularnych piosenek turystycznych – koncert STUDENCKA NUTA (wędrowne melodie) prowadzony przez gdański zespół WAGABUNDY.

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej Bazuna ma charakter otwarty, udział biorą wykonawcy z całego kraju – w licznych koncertach oraz części konkursowej.

– „Bazuna” organizowana jest nieprzerwanie od ponad półwiecza, cieszy się dużą popularnością wśród publiczności, fanów oraz uczestników – tych znanych z dawnych lat oraz ciągle przybywających nowych zespołów, grup oraz młodych piosenkarzy, w tym środowiska harcerskiego – mówi Ryszard Markowski, od bardzo wielu lat niestrudzony, główny organizator „Bazuny”.

Przypomnijmy nowym zainteresowanym tą kultową nie tylko na Pomorzu imprezą łączącą brać turystyczną, rajdową, odpoczywającą w plenerze, na tresie, przy ognisku, że to już 52 edycja.  Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w dawnej Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku (obecnie siedziba Rady Miasta). Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie – objazdowo, plenerowo w różnych miejscach Pomorza (Kaszub, Kociewia, Powiśla). BAZUNA jest jedyną w Polsce imprezą wędrującą, wzorem studenckiego turysty przemierzającą szlaki i odwiedzającą interesujące miejsca. Domem naszej piosenki stał się niejeden pomorski zamek, starosłowiańskie położone nad rzeką grodzisko, Jantarowe Wybrzeże, harcerska baza obozowa czy kompleks campingu, otoczenie kaszubskiego jeziora oraz sopocka plaża, ze sceną usytuowaną na wodzie. Bazuna gościła na Kaszubach, Powiślu i Kociewiu. Pięćdziesiąty, jubileuszowy Przegląd odbył się w lipcu 2022 r. na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej.
„Bazuna” kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej i przekazuje je kolejnym pokoleniom studentów. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej i innych uczelni Trójmiasta.

Program tegorocznej „Bazuny” jest bardzo bogaty.

Szczegółowy program Bazuny na stronie: www.bazuna.org.pl

Szefem programowym jest od wielu lat Marek Skowronek, niezwykła osobowość – bardzo znana, lubiana i doceniana w środowisku muzycznym.

Przegląd BAZUNA jest coroczną kulminacją akustycznej folkowej piosenki, wydarzeniem tworzonym w gdańskim środowisku politechnicznym – mówi Marek Skowronek. – Utworzony w roku 1971 jako sceniczny obraz turystycznego szlaku, dziś urósł do rangi szerokiego forum piosenki o akustycznym mianowniku, adresowanego twórczym osobom w piosenkach ukazującym siebie i świat.
– Nasze forum młodych wykonawców przynosi im informację o nowych konkursach i koncertowych wydarzeniach, dając perspektywy rozwoju.
Sam Przegląd jest niezapomnianym weekendem szczelnie wypełnionych piosenką. Bywalcy twierdzą, że w tym czasie zdają się oddychać bardziej świeżym, ożywczym powietrzem, przy piosence uzyskując pogodę, uśmiech i radość z każdego nadchodzącego dnia.

Ryszard Markowski zapewnia, że jak w latach poprzednich, także w tym roku została do występów w koncertach zaproszona krajową czołówkę bardzo lubianych i cenionych grup muzyczno- wokalnych oraz uznanych artystów wywodzących się z półwiecznych Przeglądów Bazuny. Będzie to wielka uczta dla miłośników dobrej muzyki oraz możliwość prezentacji swoich danych przebojów i nowych piosenek przez goszczących na Bazunie wykonawców i zespołów.

Wystąpią m.in. Grupa Muzycznego Wsparcia, Maciej Służała, Łukasz Majewski i Łukasz Nowak, Trzecia Miłość, Marzena Nowakowska (koncert specjalny z okazji 10-lecia na scenie), Małgorzata Lipińska, Piotr Rzeczkowski, Vatra, Wagabundy, grupa Labolare (świętująca swój jubileusz 50-lecia na scenie), Atlantyda, Anna Ciaszkiewicz (ballady), Kinga Wylęgły oraz niesamowity muzyk z Kaszub (grający m.in. na instrumencie „bazuna” – Janusz Świątkowski i grupa Pleskota z Chmielna.

W NOCNYM MARATONIE (sobota) wstąpią m.in. czołowe, lubiane nie tylko przez bazunową publiczność: Słodki Całus od Buby (na czele z Krzysztofem Jurkiewiczem), Mała Caryna, Czerwony Tulipan, Trzeci Oddech Kaczuchy.

– Udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny” cieszyć się zwykle wielkim zainteresowaniem odbiorców – miłośników dobrej, pogodnej muzyki – mówi Janusz Wikowski, rzecznik „Bazuny”. Pola biwakowe obok Grodziska już są zamawiane, miejsca jest bardzo dużo. Także mieszkańcy Starogardu i okolic a także spędzający wakacje w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych będą mieli wielką atrakcję – „Bazuna” zaprasza. Jest wiele dodatkowych atrakcji, m.in. JARMARK NA PODGRODZIU, dobra, smaczna kuchnia kociewska i kaszubskie truskawki. Dla turystów jest przygotowany SPŁYW NA BAZUNĘ.

SONY DSC

Pole biwakowe przy historycznym Grodzisku. Fot. Janusz Wikowski

Istotnym aspektem Przeglądu jest jego integracyjny, rodzinny, przyjacielski charakter. W tym roku – jak w dawnych latach – koncerty odbędą się w plenerze, na scenie.

W Grodzie odbędzie się także specjalny koncert SŁOWIAŃSKA DUSZA – śpiewanie dawnych pieśni a także – już tradycyjnie wspólne śpiewanie kultowych, popularnych piosenek turystycznych STUDENCKA NUTA (wędrowne melodie – prowadzone przez zespół WAGABUNDY).

Integralną częścią „Bazuny” jest konkurs piosenki.

W części konkursowej wystąpią wykonawcy – laureaci i wyróżnieni -ocenieni przez jury na podstawie przeglądu wcześniej zgłoszonych utworów.

Nagrodami głównymi przeglądu BAZUNA są:
• tytuł najlepszego wykonawcy (solisty bądź zespołu) i wyróżnienia
•  tytuł Rajdowej Piosenki Roku za utwór o szczególnych walorach turystycznego przeboju
•  najlepsza interpretacja piosenki znanej
•  Nagroda Publiczności

SONY DSC

SONY DSC

Fot. Janusz Wikowski. Bazuna w Owidzu w 2018 r.

– Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty – dla młodzieży, studentów, harcerzy i ludzi ciągle czujących się młodymi. Tak, jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe mają być zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu – mówi Janusz Wikowski, rzecznik „Bazuny”.

Warto podkreślić, że wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Jak zwykle, „Bazuna” nie ma bowiem charakteru komercyjnego. Koszty organizacyjne, techniczne są pokrywane z funduszy darczyńców i sponsoringu. Natomiast organizatorzy – miłośnicy i popularyzatorzy piosenki turystycznej – działają na zasadzie wolontariatu.

Organizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno- Artystyczne Bazuna, Stowarzyszenie Absolwentów PG, Studencki Klub Turystyczny PG FIFY, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Grodzisko.

Patronat Honorowy objął Rektor PG, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde.

(DEM.)

SONY DSC

SONY DSC

Bazuna 20241