Wycieczka z „Naszym Gdańskiem” – na powitanie wiosny

SNG Wycieczka na Mierzeję Fot_Janusz Wikowski IMG_9379Stowarzyszenie Nasz Gdańsk w ramach swojej działalności statutowej zorganizowało 21 marca 2024 roku (czwartek) autokarową wycieczkę krajoznawczą – na powitanie wiosny. 

Wycieczce „Wiosna na Mierzei Wiślanej, przekop, Stutthof” przewodniczył Stanisław Sikora, wiceprezes Stowarzyszenia. 

SNG Wycieczka na Mierzeję Fot_Janusz Wikowski IMG_9262

Padał deszczyk, lecz to nie przeszkadzało prawdziwym turystom w przygodzie krajoznawczej okraszanej przez profesjonalnego przewodnika, krasomówcę Stanisława Sikorę. Przejazd przez Żuławy Gdańskie i Mierzeję Wiślaną do Przekopu w Nowym Świecie był wielką przyjemnością dla oka (niezwykłe miejsca, pejzaże) i dla ucha i ducha (przepiękne opisy, wyjaśnienia i ciekawostki nie tylko przyrodnicze).
Podczas zwiedzania przekopu z nieba sączył deszczyk, lecz parasole nie przesłaniały przepięknych widoków tej nowej inwestycji. Przekop staje się atrakcją turystyczną, lecz ma ogromne znaczenie w planowanych przedsięwzięciach gospodarczych regionu. Część dotyczącą przekopu w Nowym Świecie prowadził Zbigniew Socha, wiceprezes Stowarzyszenia. Przypomniał historię kolejnych prób budowy przekopu, wyjaśniał zasady funkcjonowania przejścia wodnego między morzem i Zalewem Wiślanym.

SNG Wycieczka na Mierzeję Fot_Janusz Wikowski IMG_9326

W drugiej części wycieczki zwiedzano Muzeum Stutthof – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1939-1945).

SNG Wycieczka na Mierzeję Fot_Janusz Wikowski IMG_9518

W wycieczce udział wzięło ponad 40 osób – członkowie i sympatycy Stowarzyszenia. Skarbnik Stowarzyszenia Anna Kuziemska była odpowiedzialna za sprawy finansowe.

Zaplanowane są kolejne spacery i wycieczki organizowane przez Stowarzyszenie Nasz Gdańsk.

Wycieczki organizowane przez Nasz Gdańsk w 2024 roku

FOTOREPORTAŻ z wycieczki na powitanie wiosny – Janusza Wikowskiego

Część I – Przekop Nowy Świat

Część II – Stutthof