SPOTKANIE PLENEROWE Z NAPOLEONEM

kamieniec1-7802Fundacja Napoleona zaprasza na spotkanie plenerowe do Kamieńca Suskiego 29 sierpnia (sobota) br. Wyjazd o godz. 9:45 z Dworca PKS Gdańsk, planowany powrót 21:30.

Film z tej imprezy jest do ściągnięcia i zobaczenia pod linkiem :

Obędzie się tam festyn z udziałem rekonstruktorów wojsk napoleońskich i miłośników historii.
W programie: debaty, o godz. 21:00 pokazy świetlne.
Będzie także poczęstunek żołnierską grochówką.
Koszt przejazdu 35 zł (prowiant we własnym zakresie).
Pani Krystyna Ochędzan w najbliższą środę, 19 sierpnia, w godz. 15-16 w siedzibie Stowarzyszenia Nasz Gdańsk będzie pełniła dyżur i wówczas osoby zainteresowane wyjazdem będą mogły wpisać się na listę i przekazać kwotę na przejazd.
Serdecznie zapraszamy do udziału Członków i Sympatyków Stowarzyszenia Nasz Gdańsk. Do zobaczenia!


   Kamieniec niedaleko Iławy koło Susza, ok. 100 km od Gdańska, ówczesny Finckenstein, to miejsce gdzie od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 roku biło serce kontynentalnej Europy. Tu zapadały najważniejsze decyzje polityczne. W pałacu zwanym Wschodniopruskim Wersalem rezydował wraz ze swoją Gwardią Cesarską Napoleon Bonaparte, do którego zawitała incognito Maria Walewska. Wspólnie spędzili trzy tygodnie romantycznych uniesień w pałacowych przepięknych ogrodach oraz komnatach z kominkami. Właśnie w tym miejscu rodziły się plany utworzenia Księstwa Warszawskiego i Wolnego Miasta Gdańska.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń Fundacja Napoleona w dniu 29 sierpnia 2020 roku (sobota) od godz. 10.00 organizuje festyn z udziałem rekonstruktorów wojsk napoleońskich i miłośników historii.

W programie będzie zapoznanie z historią, musztra, manewry, potyczka wojenna, zwiedzanie ogrodów pałacowych, namiotu sztabowego cesarza i obozu żołnierzy, konkursy, ognisko, śpiew oraz pokazy „światło i dźwięk”. Impreza przygotowywana jest z pomocą obecnego właściciela terenów pałacowych Wojciecha Myślińskiego oraz Piotra Zawady, dowódcy rekonstruktorów żołnierzy wojska Księstwa Warszawskiego.

(źródło: fundacjanapoleona)


 

WARTO ZOBACZYĆ Kamieniec Suski – wschodniopruski Wersal

Pałac Napoleona i pani Walewskiej

Kamieniec Suski: pałac Napoleona i pani WalewskiejAutor zdjęcia: arch.

Przez dwa miesiące w pałacu w Kamieńcu Suskim mieszkał Napoleon z panią Walewską. W pałacu było tyle pokoi, ile dni w roku. Nazywano go wschodniopruskim Wersalem. 22 stycznia 1945 roku pałac spalili radzieccy żołnierze,

Pierwsze wiadomości o Kamieńcu Suskim pochodzą z 1301 roku. Pałac w Kamieńcu Suskim zbudowano na zlecenie Conrada Finck von Finckenstein w pierwszej połowie XVIII wieku. Zbudowano go w stylu francuskiego baroku w latach 1716-1720.
Część środkowa pałacu miała wymiary 65,5 m x 83,5 m, dwupiętrowe skrzydła boczne zajmowały powierzchnię o jednakowych wymiarach 65,5 m x 83,5 m. Pałac był niezwykle piękny. Dach był pokryty lakierowaną na zielono dachówką. Całość dachu zdobiła frontowa attyka składająca się z czterech rzeźb: Jowisza, Junony, Herkulesa i Wenery. W pałacu było tyle pokoi, ile jest dni w roku. A każdy urządzony w innej kolorystyce.
Do pałacu z racji jej urody i otaczających pałac wspaniałych ogrodów i parku, przylgnęła nazwa wschodniopruskiego Wersalu. Bywali tu pruscy królowie. W 1807 roku gościł w nim Napoleon i jego ukochana Maria Walewska. To dzięki nim dzisiaj możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądał pałac, zanim 22 stycznia 1945 roku spalili go żołnierze sowieccy.
Dość powszechnie uważa się, że przed II wojną światową amerykańska wytwórnia filmowa Metro-Goldwyn-Meyer nakręciła w pałacu film o Napoleonie i Marii Walewskiej. Film na podstawie powieści Wacława Gąsiorowskiego „Pani Walewska” wyreżyserował Clarence Brown. Po analizie materiału filmowego okazało się jednak, że na użytek filmu zbudowano makietę pałacu. Była tak dokładna, że na filmie jest nie do odróżnienia od oryginału.
 (źródło: mojemazury.pl)