Prof. Januszajtis – o wodach Gdańska i Grabinach-Zameczku

WARTO TAM BYĆ. Prof. Andrzej Januszajtis podzieli się wiedzą o historycznych wodach Gdańska oraz o miejscowości Grabiny-Zameczek.

Zaproszenie

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki zaprasza na wykład prof. Andrzeja Januszajtisa o historycznych wodach Gdańska oraz o miejscowości Grabiny-Zameczek.

Wykład odbędzie się 22 lipca 2015 r. w gdańskiej siedzibie GTPS przy ul. Chlebnickiej 2 (I piętro). Rozpoczęcie o godz. 17.

*  *  *

WARTO WIEDZIEĆ. Grabiny-Zameczek (niem. Herrengrebin) – wieś w Polsce położona w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb na obszarze Żuław Gdańskich u ujścia Kłodawy do Motławy. Jest siedzibą sołectwa Grabiny-Zameczek w którego skład wchodzą również miejscowości Grabowe Pole, Grabowo i Grabiny Duchowne.

Grabiny-Zameczek

Zamek – liczne przebudowy spowodowały niemal całkowitą utratę pierwotnej formy architektonicznej. Czytelny pozostał zarys czworobocznego założenia z wewnętrznym dziedzińcem. Zachowały się pozostałości zachodniego skrzydła dworu obronnego, z kamiennym herbem Gdańska na ceglanej bramie wjazdowej, średniowieczne piwnice, natomiast wewnątrz budynku gospodarczego dawna izba czeladna, w której obecnie mieści się kaplica pw. św Anny i Joachima, z zabytkowymi ołtarzem (z 1644) i amboną

Znajduje się tam najwyższe wzniesienie Żuław Wiślanych (14,6 m n.p.m.), noszące nazwę Batorowy Ostaniec. (wikipedia.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.