Milo nam poinformować, że Katarzyna Korczak zdobyła II Nagrodę na XX Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019 za książkę „Ślad. Opowieści gdańszczan”. Nagrodę otrzymało także Wydawnictwo Bernardinum, którego nakładem ta książka w 2018 roku się ukazała.
Targi, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom, odbyły się w sobotę, 13 lipca 2019 na rynku w Kościerzynie.
Prof. Tadeusz Linkner na czele komisji
Nagroda przyznana została autorce w Konkursie Wydawnictw Literatury Pomorskiej. Otrzymała statuetkę – miniaturę figury Remusa, bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”, autorstwa artysty rzeźbiarza, Tomasza Radziewicza, stojącej na rynku w Kościerzynie.
Równolegle odbywał się Konkurs Wydawnictw Literatury Kaszubskiej o Nagrodę Remusowej Kary. W skład komisji oceniającej książki w obu kategoriach wchodzili: prof. Tadeusz Linkner – przewodniczący oraz prof. Kazimierz Nowosielski, mgr Bogumiła Cirocka, mgr Iwona Makurat, mgr Grzegorz Schramke – członkowie komisji.
Od rana na kościerskim rynku czynne były stoiska z książkami z udziałem wydawców i autorów. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się nie tylko mieszkańcy Kościerzyny i okolic oraz wypoczywający turyści z Trójmiasta i całej Polski oraz z zagranicy.
Organizatorami XX Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019 byli: Burmistrz, Rada Miasta i Biblioteka Miejska imienia Konstantego Damrota w Kościerzynie.
Nie ma: zwycięzców ani zwyciężonych
„Ślad. Opowieści gdańszczan” Katarzyny Korczak, zbiór reportaży, bogato ilustrowany zdjęciami archiwalnymi, współczesnymi i dokumentami. Bohaterami są Polacy przybyli w latach czterdziestych do Gdańska z Litwy, Wileńszczyzny, Ukrainy, Mandżurii, Warszawy, Lubelszczyzny oraz innych regionów Polski, a także rdzenni polscy i niemieccy gdańszczanie oraz – osiadły tu w latach dziewięćdziesiątych – Niemiec urodzony w czasie wojny w Małym Kacku (Gotenhafen Klein-Katz). Wydarzenia rozgrywają się w Gdańsku, Pelplinie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Malborku, Skarszewach, Gdyni, Królewcu i in. Zagmatwane, pełne sprzeczności losy.
Dramaty, radości. Życie rodzinne, zawodowe, społeczne, kulturalne, obyczaje. Nie ma: zwycięzców ani zwyciężonych, nienawiści ani chęci odwetu. Funkcjonowali w społecznościach wielonarodowych, idee otwartości na innych kultywują do dziś. Cechuje ich: tolerancja, dobroć, miłość do ludzi. Odpowiadają na pytania: gdzie jest ich miejsce na ziemi, jak rozumieją patriotyzm, jaka jest ich filozofia życia. Historia widziana z perspektywy zwykłego człowieka. Książka ma głęboką wymowę pacyfistyczną.
Historie, których nie da się wymyślić
Fragmenty recenzji książki „Ślad. Opowieści gdańszczan” Katarzyny Korczak:
(…) Zlepek repatriantów z Litwy i z ziem ukraińskich, z Warszawy i Torunia , ze Śląska i z ludności miejscowej, Kaszubów i Niemców. Dopiero z tych opowieści o niekiedy drobnych wydarzeniach, o domowych przyjęciach i potańcówkach, zakupach na prowizorycznym bazarze, gdzie jedni mogli coś kupić , a dla innych, którzy nie znali dialektu kaszubskiego , niczego nie było, widać jak trudny był proces integracji. (…)
Iwona Smolka „Historie, których nie da się wymyślić” (…), „Autograf”, nr 4, 2018.
W dobie migracji i przedefiniowania tożsamości kulturowej książka ta ma szansę na lepsze zrozumienie przez czytelnika. A przynajmniej na większą atencję z jego strony. Jest poniekąd dopełnieniem w świecie literackim, albowiem nawet ostatnimi laty ukazało się kilka dobrych publikacji o podobnych poszukiwaniach, czy też ustaleniach tożsamości tych, którzy są i równocześnie nie są „swo” w danym otoczeniu. Ot, na przykład szwedzkie podwórko i „Moraliści. (…)” K. Tubylewicz, albo „Wygnani do Raju. Szwedzki azyl” K. Naszkowskiej. Tyle tylko, że tym razem zaglądamy na rodzime podwórko.(…)
Portal „Sztukater”
Rodzinne tropy wiodą na Kresy Wschodnie
Katarzyna Korczak – znana dziennikarka Wybrzeża. Urodziła się w Sopocie, mieszka w Gdańsku – Wrzeszczu, jej rodzinne tropy wiodą na Kresy Wschodnie. Absolwentka „Topolówki” i Uniwersytetu Gdańskiego. Otrzymała Honorową Nagrodę GTPS za Twórczość Artystyczną w 2002 roku, Nagrodę Literacką i Wydawniczą „Kociewskie Pióro 2007”, Medal Prezydenta Miasta Gdańska w 2016 roku. Napisała część współczesną (autorem historycznej jest Andrzej Januszajtis, do książki albumowej „Z dziejów gdańskiego piekarnictwa i cukiernictwa. Wydawnictwo jubileuszowe” (Bernardinum, 2015 rok). Kilkakrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Od 2008 roku realizuje projekt ciągły „Ślad”, dokumentując losy powojennych gdańszczan. Pisze reportaże i organizuje spotkania w formie autorskiego Teatru Domowego.
Red.
Autorka na stoisku Wydawnictwa Bernardinum. Fot. Wojsław Brydak

dig
Od prawej: Bogumiła Cirocka, Tomasz Gliniecki, Małgorzata Bądkowska, Kamil Wicik, Katarzyna Korczak, Stanisław Załuski, Justyna Kujach, Barbara Samp. Fot. Tomasz Korczak

sdr
Nagroda – statuetka, miniatura rzeźby Remusa Tomasza Radziewicza, stojącej na rynku w Kościerzynie. Fot. Tomasz Korczak

sdr
Rynek w Kościerzynie podczas XX Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019. Fot. Tomasz Korczak