Pokaz filmu „Żelazny chłopiec” w reż. Andrzeja Ciecierskiego (TVP3 Gdańsk) odbędzie się 27 lutego br. o godz. 12.00 w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp wolny.
Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo bogaty. Będzie można zobaczyć m.in. film dokumentalny w reż. Andrzeja Ciecierskiego (TVP3 Gdańsk).
- Pokaz filmu „Żelazny chłopiec”
- Film opowiada o losach Zdzisława Badochy „Żelaznego”
- 27 lutego (poniedziałek), godz. 12.00
- Sala kinowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (pl. W. Bartoszewskiego 1)
- Wstęp wolny
Film przedstawia historię życia Zdzisława Badochy ps. „Żelazny” – żołnierza V Brygady Wileńskiej AK dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”.
Badocha urodził 23 marca 1925 r., w Dąbrowie Górniczej. Jako kilkuletni chłopiec, przyjechał z rodzicami na Wileńszczyznę. Od 1942 roku, działał w strukturach konspiracyjnych. W 1944 roku został żołnierzem Armii Krajowej. Oficer 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Po zakończeniu wojny, wierny swoim zasadom, jako Wyklęty i Niezłomny, kontynuował walkę o niepodległość Polski na terenach Pomorza Gdańskiego i Powiśla.
Zginął w wieku 21 lat 28 czerwca 1946 r., w obławie MO i UB, w Czerninie pod Sztumem. Jego szczątki zostały pogrzebane w nieznanym do dzisiaj miejscu, IPN od kilku lat podejmuje próby ich odnalezienia.
„Żelazny” jest jednym z najbardziej znanych żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1944 r. – Żołnierzy Wyklętych. Od wielu lat jego wizerunek jest dobrze rozpoznawalny wśród odbiorców najnowszej historii Polski. Ponieważ jednak związał swe losy z Kresami Rzeczpospolitej, z Białostocczyzną i Pomorzem, nie jest trwale kojarzony z rodzinnymi stronami, czyli Zagłębiem Dąbrowskim, które kryje się w cieniu sławy dokonań „Żelaznego” w walce o niepodległość Polski z narzuconym po 1944 r. systemem komunistycznym.