Pamięci Aleksandry Januszajtis. Koncert Laureatów

konkurs Oli Barbara Żołnierczyk

GDAŃSK. Hanna Pozorska, Marta Grygier i Barbara Żołnierczyk – zdobywczynie I miejsc. Zakończył się XI Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Pamięci Aleksandry Januszajtis. Koncert Laureatów, który poprzedziło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, odbył się w sobotę, 21 listopada, w samo południe.

konkurs Oli Ewa i Andrzej Januszajtisowie ok

konkurs Oli prof. Jerzy Hazuka

W 1991 roku Ola zagrała tutaj Cztery Pory Roku

Organizatorami byli: Towarzystwo Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis w Gdańsku, Departament Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, Urząd Miejski w Gdańsku, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Dyrektorem artystycznym i animatorem konkursu jest prof. Jerzy Hazuka.

Patronat honorowy nad Konkursem sprawował Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

Przesłuchania odbywały się w dniach od 18 do 20 listopada 2015 roku w Sali Koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku Trzydzieścioro uczestników z całej Polski występowało w dwóch grupach wiekowych: A (do 13 lat) i B (do 18 lat). Koncert Laureatów miał miejsce w wypełnionej słuchaczami Sali Mieszczańskiej Ratusza Starego Miasta.

Januszajtis konkurs_1

Śp. Aleksandra Januszajtis

– Ileż wspomnień budzi ta sala – zaczął swoje wystąpienie wzruszony doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, prezes Towarzystwa Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis w Gdańsku.

Przypomniał dzieje Ratusza Starego Miasta, w którym muzyka była zawsze obecna. Mówił także o bogatych muzycznych tradycjach Gdańska od czasów najdawniejszych do dziś.

– W czerwcu 1991 roku odbył się tutaj koncert Litewskiej Orkiestry Kameralnej, dyrygował Gediminas Dalinkevičius, a solistką była Aleksandra Januszajtis. – przypomniał. – Był to jeden z jej ostatnich koncertów, wykonała Cztery Pory Roku Vivaldiego.

Wkrótce potem, 1 lipca 1990 roku, dwudziestotrzyletnia Ola, zginęła w Tatrach. Rodzice Ewa i Andrzej Januszajtisowie – inicjując i organizując, wraz z powołanym w tym celu Towarzystwem Konkurs – dbają, by pamięć o Niej nie zaginęła i służyła ludziom.

Młodzi, zdolni, piękni!

Jedenaście kolejnych edycji, laureaci, którzy sławę zdobywają w Polsce i za granicą, są najlepszym dowodem, że ich założenia się spełniają.

– Spośród ponad 400 uczestników jedenastu dotychczasowych Ogólnopolskich Konkursów Skrzypcowych Pamięci Aleksandry Januszajtis laury zdobyło 137, to znaczy więcej niż jedna trzecia – kontynuował doc. dr inż. Andrzej Januszajtis.

Ważne jest, że zwyciężają najlepsi, którzy potem na całym świecie potwierdzają swoją klasę. Wyraził nadzieję, że będzie tak dalej.

– Młodym muzykom, którzy dostarczyli nam wszystkim swoją grą tak wielu wzruszeń, jurorom i organizatorom, serdecznie dziękuję – zakończył. – Życzę miłego słuchania koncertu laureatów!

– Dwa lata temu uczestniczyłam w tym konkursie – powiedziała Barbara Żołnierczyk, zdobywczyni I miejsca ex aequo, uczennica trzeciej klasy gimnazjum Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Poznaniu, uczennica prof. Kariny Gidaszewskiej. – W tym roku liczyłam na wyróżnienie, nie spodziewałam się, jestem ogromnie szczęśliwa!

Myśli, że też będzie pracowała w orkiestrze, jak jej rodzice, skrzypkowie. Może będzie solistką? Tego jeszcze nie wie.

Barbara najbardziej lubi grać szybkie, wesołe utwory. Nauka gry na instrumencie – zwierza się – wymaga czasu, pracy i wielkiego poświęcenia. Na przebieg jej edukacji w dużym stopniu wpływają rodzice, pod ich bacznym okiem ćwiczy.

– Uwielbiam skrzypce, jak byłam na koncercie i usłyszałam ich brzmienie, poczułam, że to jest instrument przeznaczony dla mnie – powiedziała Hanna Pozorska, laureatka I miejsca w młodszej grupie, uczennica szóstej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku pracująca pod kierunkiem prof. Małgorzaty Skorupy. – Bardzo dobrze mi się pracuje z panią Gosią.

– To jest osoba utalentowana i przy tym niezwykle inteligentna, możemy rozmawiać na poziomie studenckim – powiedziała prof. Małgorzata Skorupa. – Niedawno wróciła z konkursu skrzypcowego dla dzieci w Moskwie, zdobyła nagrodę. Koncertuje.

– Moja mama, Agnieszka Pozorska, skrzypaczka, też ze mną ćwiczy, ma w moją edukację także pewien wkład – dodaje Hania.

Laureatka zwierza się, że bardzo lubi grać utwory Romualda Twardowskiego, dużą przyjemność daje jej też wykonywanie muzyki Vivaldiego, Bacha i Wieniawskiego.

Zwycięzcy i wyróżnieni

Jury w składzie: prof. Wiesław Kwaśny (Kraków) – przewodniczący, prof. Bartosz Bryła (Poznań), prof. Krystyna Makowska-Ławrynowicz (Warszawa), prof. Anna Preyss-Bator (Hamburg), prof. Paweł Radziński (Bydgoszcz) zadecydowało o następującym podziale nagród:

Grupa „A” (młodsza)

 • Hanna Pozorska – I miejsce

OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, uczennica prof. Małgorzaty Skorupy

 • Hanna Rogoża – II miejsce

POSM nr 2 w Poznaniu, uczennica prof. Kariny Gidaszewskiej

 • Milena Pioruńska – III miejsce

ZSM w Legnicy, uczennica prof. Konrada Dragana

 • Gabriela Balcerek – IV miejsce ex aequo

POSM I st. w Poznaniu, uczennica prof. Kariny Gidaszewskiej

 • Natalia Wojciechowska – IV miejsce ex aequo

PSM I st. w Zambrowie, uczennica prof. Beaty Stankiewicz

 • Marta Tryzna – V miejsce ex aequo

SM I i II st. w Gdyni, uczennica prof. Agnieszki Świątkowskiej oraz prof. Małgorzaty Skorupy

 • Gaja Wilewska – V miejsce ex aequo

OSM I i II st. w Łodzi, uczennica prof. Magdaleny Kling-Fender

 • Barbara Sowa – wyróżnienie

SM I i II st. w Gdyni, uczennica prof. Agnieszki Świątkowskiej oraz prof. Małgorzaty Skorupy

Grupa „B” (starsza)

 • Marta Grygier – I miejsce ex aequo

OSM II st. w Poznaniu, uczennica prof. Joanny Kreft oraz prof. Marcina Baranowskiego

 • Barbara Żołnierczyk – I miejsce ex aequo

POSM II st. w Poznaniu, uczennica prof. Kariny Gidaszewskiej

 • Mira Marton – II miejsce ex aequo

OSM II st. w Warszawie, uczennica prof. Anny Betley-Gębskiej oraz Andrzeja Gębskiego

 • Kamila Owsiany – II miejsce ex aequo

OSM I i II st. w Gdańsku, uczennica prof. Jerzego Hazuki

 • Amelia Dziedzic – III miejsce ex aequo

ZPSM w Koszalinie, uczennica prof. Małgorzaty Kobierskiej

 • Justyna Grudzień – III miejsce ex aequo

POSM II st. w Poznaniu, uczennica prof. Wojciecha Malińskiego

Przyznano również dwa równorzędne wyróżnienia dla:

 • Barbary Słomian

POSM II st. w Poznaniu, uczennicy prof. Kariny Gidaszewskiej

 • Magdaleny Turek

PSM II st. w Krakowie, uczennicy prof. Katarzyny Balas

Nagrody regulaminowe ufundowane zostały przez Prezydenta Miasta Gdańska.

Nagrody pozaregulaminowe:

konkurs Oli Hanna Pozorska

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu dowolnego w grupie „A”, ufundowaną przez Państwa Ewę i Andrzeja Januszajtisów, otrzymała Hanna Pozorska za zagranie Pastorale e Danza R. Twardowskiego.

konkurs Oli Marta Gryger

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu dowolnego w grupie „B”, ufundowaną przez Państwa Ewę i Andrzeja Januszajtisów, otrzymała Marta Grygier za zagranie Tzigane M. Ravela.

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie fantazji G. Ph. Telemanna w grupie „A”, ufundowaną przez Towarzystwo Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis, otrzymała Hanna Rogoża.

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kaprysu w grupie „B”, ufundowaną przez Towarzystwo Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis w Gdańsku., otrzymała Barbara Żołnierczyk.

Nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu z grupy „A” – odtwarzacz płyt kompaktowych ufundowany przez Fundację Fahrenheit – otrzymała Milena Pioruńska.

Nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu z grupy „B” – odtwarzacz płyt kompaktowych ufundowany przez Fundację Fahrenheit.– otrzymała Barbara Żołnierczyk.

Nagrody dla wyróżnionych uczestników z grupy A oraz grupy B w postaci nut: Pasaże jazzowe na skrzypce Macieja Afanasjewa ufundował autor.

Każdy z uczestników III etapu przesłuchań otrzymał książkę „Legendy dawnego Gdańska” Andrzeja Januszajtisa, ufundowaną przez Towarzystwo Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis, oraz firmowe upominki ufundowane przez Kasę Krajową SKOK.

Dyplomy dla nauczycieli

Przyznano 13 dyplomów dla nauczycieli, których uczniowie zostali laureatami XI Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis. Otrzymali je: Marcin Baranowski, Anna Betley-Gębska, Konrad Dragan, Andrzej Gębski, Karina Gidaszewska, Jerzy Hazuka, Magdalena Kling-Fender, Małgorzata Kobierska, Joanna Kreft, Wojciech Maliński, Małgorzata Skorupa, Beata Stankiewicz, Agnieszka Świątkowska.

Przed nimi – największe konkursy krajowe i międzynarodowe

Z protokołu Jury:

(…) Konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim i spełnia niezwykle ważną rolę w kształceniu młodych i utalentowanych skrzypków. Jego program obejmuje utwory z epoki baroku, (…) wymaga również opanowania problemów z dziedziny kameralistyki (sonaty) oraz wykonania dużej formy muzycznej (koncert). Stawia to najwyższe wymagania dla uczestników konkursów. Należy przy tym podkreślić, iż poziom artystyczny konkursu był bardzo wysoki. Nie sposób zatem przecenić jego pozytywnego wpływu na rozwój polskiej wiolinistyki oraz skrzypcowej myśli pedagogicznej. (…)

(…) Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Pamięci Aleksandry Januszajtis ma już długą tradycję i wszedł na stałe do krajowego życia muzycznego. Jest on przygotowaniem do największych konkursów krajowych i międzynarodowych a nagrodzeni w nim uczestnicy są często laureatami imprez o najwyższej renomie. (…)

Katarzyna Korczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.