Niezwykła lekcja historii

KOLO Dziennikarskie 5 indeksDziesięcioletnia już tradycja spotkań „Zasłużeni w historii miasta Gdańska” okazała się ważną lekcją historii dla nas – młodego pokolenia reprezentowanego przez uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Gdańsku. Byliśmy nieco oszołomieni – bliskością autorytetów i osobowości niezwykłych dla naszego miasta, takich jak prof. Andrzej Januszajtis czy sama pani prof. Elżbieta Grot.

KOLO Dziennikarskie 14 indeks

Jako uczennice klasy medialno-lingwistycznej VII Liceum Ogólnokształcącego 25 maja 2022 roku miałyśmy niepowtarzalną okazję, by spotkać niezwykłych ludzi i zdobywać szlify dziennikarskie . Tego bowiem dnia po dwuletniej przerwie odbyło się spotkanie z cyklu „Zasłużeni w historii miasta Gdańska”, na którym uhonorowana została prof. Elżbieta Grot, Kustosz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wśród znamienitych osób przemawiających podczas tej uroczystości w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta znaleźli się m.in.: dyrektor Muzeum Gdańska prof. Waldemar Ossowski, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Janusz Marszalec, prof. Andrzej Januszajtis oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska Piotr Mazurek. Miałyśmy możliwość poznania p. prof. Elżbiety Grot i zrobienia sobie z nią pamiątkowego zdjęcia.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym zdjęciem grupowym przed Dworem Artusa oraz koncertem carillonowym o godz. 12.

KOLO Dziennikarskie 11 indeksLaudację na cześć p. prof. Elżbiety Grot wygłosił dr Janusz Marszalec, który opisał panią kustosz jako pasjonatkę historii oraz popularyzatorkę wiedzy o losach więźniów obozu Stutthof. Na koniec swojej wypowiedzi przeczytał list skierowany do p. kustosz od prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

KOLO Dziennikarskie 5 c indeksDokonania p. prof. Elżbiety Grot podsumował prof. Andrzej Januszajtis: „[…]dalsze wysławianie zasług pani Grot miałoby taki sens jak wspomaganie w południe jasnego dnia, światła słońca – przez zapalenie świeczki”. Zwieńczeniem całej uroczystości był wpis do księgi pamiątkowej oraz uhonorowanie pani prof. Elżbiety Grot wyróżnieniem „Zasłużeni w historii miasta Gdańska” w postaci dyplomu oraz medalu Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”.

Wszyscy mówcy podkreślali nie tylko dokonania p. profesor na polu historycznym, ale także jej ciepło i serdeczność w kontaktach z innymi ludźmi. Jak powiedział wicemarszałek województwa pomorskiego, pan Wiesław Byczkowski: pomimo pracy „będącej peregrynacją po miejscach i czasach bolesnych”, w której na co dzień zmagała się z zatrważającymi historiami, pani prof. Elżbieta Grot nigdy nie straciła wiary w ludzi.

Badając i dokumentując losy więźniów obozu Stutthof przekonała się, że „pomimo siedzenia w piekle można było znaleźć siły i przekazywać coś dobrego dla innych”. Zapytana przez nas – uczniów VII LO o to, co chciałaby powiedzieć dzisiejszej młodzieży, p. profesor stwierdziła : „Powinniśmy przekazywać informacje na temat obozów koncentracyjnych jako przestrogę, nie możemy dopuścić do zbrodni ludobójstwa. Wszyscy powinniśmy działać na rzecz pokoju”.

242767806_2917571478460160_9032904012491396082_n (1)Podsumowując swoją wieloletnią pracę i dorobek naukowy, p. prof. Elżbieta Grot mówiła o głównym temacie swoich badań, jakim była ewakuacja więźniów drogami lądowymi i morskimi w 1945 r. Okazało się, że my – jako uczniowie VII LO – realizujemy przesłanie p. profesor wynikające z jej pracy na temat ewakuacji więźniów obozu Stutthof. Co roku klasy pierwsze VII LO odwiedzają Będomin – miejsce narodzin Patrona szkoły, Józefa Wybickiego. Zawsze wówczas odwiedzamy Miejsce Pamięci Narodowej pochodzące z czasów II wojny światowej. To ukryty w lesie grób 34 węgierskich więźniarek,  które zginęły w czasie tzw. marszu śmierci z obozu Stutthof. W tym miejscu słuchamy opowieści o tamtym tragicznym czasie, składamy kwiaty i zapalamy znicze.

242790911_2917571285126846_4247581189454724426_nDziesięcioletnia już tradycja spotkań „Zasłużeni w historii miasta Gdańsk” okazała się ważną lekcją historii dla nas – młodego pokolenia reprezentowanego przez uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Gdańsku.

KOLO Dziennikarskie 19 indeksByliśmy nieco oszołomieni – bliskością autorytetów i osobowości niezwykłych dla naszego miasta, takich jak prof. Andrzej Januszajtis czy sama p. prof. Elżbieta Grot. Portrety królów na ścianach Sali Wety w Ratuszu, renesansowe stroje gdańskich patrycjuszek, w roli których wystąpiły panie ze Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”, a na koniec krótki koncert muzyki skrzypcowej w wykonaniu uczennic Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia – Karoliny Kuskowskiej oraz Hanny Pozorskiej – wszystko to tworzyło podniosły nastrój wydarzenia, które zostanie nam długo w pamięci. Wiemy, że zabrzmi to górnolotnie, ale: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość.” Te słowa Jana Pawła II dedykujemy wszystkim młodym mieszkańcom Gdańska.

Tekst opracowały uczennice klasy medialno-lingwistycznej 1 EL w VII LO w Gdańsku :

Blanka Walewska, Julia Borysiewicz, Karolina Weręgowska,

Maja Rozenbajgier, Zuzanna Bogdanowicz,

pod opieką nauczyciela Marioli Rautenberg

Zdjęcia: Julita Krzewińska

KOLO Dziennikarskie 16 indeks

FOTOREPORTAŻ Julity Krzewińskiej (KOŁO DZIENNIKARSKIE)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.