
Gdańsk. Fot. Janusz Wikowski
Z jakim dźwiękiem kojarzy się Gdańsk? Czy ma swój charakterystyczny puls? Jakim gatunkiem muzycznym jest? I co wyróżnia go na tle innych polskich miast?
Odpowiedzi znajdują się w wynikach badania „Puls Miast”, zrealizowanego przez SW Research w pięciu, największych polskich aglomeracjach: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu.
Taki jest puls Gdańska. Oto wyniki badań
Badanie to element szerszej kampanii pt. „Pulze miast”. W ramach niej powstał także oryginalny kawałek muzyczny autorstwa Igora Walaszka, znanego pod pseudonimem artystycznym IGO. Inspiracją do jego stworzenia stały się dźwięki i cytaty z badania. Piosenka pt. „Puls miast” nawiązuje do pulsującego rytmu Krakowa (skąd pochodzi i gdzie tworzy artysta) oraz prezentuje archiwalne nagrania z krakowskich kronik, które podkreślają miejskie korzenie tego projektu.
Jaki jest puls Gdańska?
Gdańsk to miasto, które na wielu badanych obszarach zebrało najlepsze wyniki. Aż 77 proc. ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że ta nadmorska miejscowość „ma swój charakterystyczny rytm, puls – dźwięki są powtarzalne”. To też miejsce, w którym według 63 proc. respondentów można poczuć „magiczny klimat” i które dla przeszło połowy z nich swoim brzmieniem napędza do działania (52 proc.). Słysząc dźwięki swojego miasta, 69 proc. gdańszczan czuje, że jest w domu.
Ankietowani stwierdzili także, że w Gdańsku można być blisko natury: zasłuchać się w śpiewie ptaków, dźwięku wody czy szumu drzew – tak odpowiedziało aż 73 proc. osób. Co trzeci badany uznał muzyczną atmosferę Gdańska za spokojną, relaksującą, dającą poczucie ukojenia. 45 proc. respondentów powiedziało nawet, że dźwięki tej nadmorskiej miejscowości wywołują uśmiech.
Charakterystyczne dźwięki miasta
Badani nie mieli wątpliwości, że charakterystyczne dla Gdańska są nadmorskie dźwięki, m.in. szum fal (53 proc.) czy odgłosy mew (22 proc.). Trzecie miejsce zajęły zaś dźwięki typowe dla większości dużych miast: samochody i tramwaje (16 proc.). Obraz zdominowany przez szumy ulicy w najmniejszym stopniu pasuje do gdańskiej aranżacji dźwiękowej, jednak wciąż z tym stwierdzeniem zgadza się 6 na 10 gdańszczan. Najgorzej pod tym względem jest we Wrocławiu, gdzie takiej odpowiedzi udzieliło 83 proc. respondentów oraz w Warszawie, gdzie padła ona od 79 proc. osób.
Pod kątem muzycznych konotacji, Gdańsk skojarzył się respondentom z jazzem, szantami, muzyką sakralną i barokową. Oprócz tych gatunków, badani kojarzą go także z trąbką, dzwonami, jarmarkiem św. Dominika i muzyką carillonową.
Informacje o badaniu
Badanie jakościowe zostało zrealizowane na zlecenie marki Pulze w dniach od 19 do 22 grudnia 2022 roku przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online – triady, zaś badania ilościowe realizowano w dniach od 3 do 12 stycznia 2023 roku metodą wywiadów online (CAWI). Więcej o projekcie „Pulze miast”, w tym o współpracy z Igo na www.pulsmiast.pl.