Dzieci poznają historię

NG 11_01_2018_06Muzeum – Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańska otwarte dla wszystkich. W dniu 11 stycznia 2018 roku w Muzeum – Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk, prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, odbyło się niezwykłe spotkanie młodości i przyszłości z historią miasta.

Z inicjatywy Piotra Mazurka, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, do Muzeum –  Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk,  zaproszono grupę dzieci z Pałacu Młodzieży w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej.

Dotknąć dokumenty, pamiątki…

W organizację spotkania włączyło się – przynależące do Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk” –  Koło Inżynierów i Pasjonatów „Orunia” wraz z jego prezesem honorowym, Józefem Kubickim.

Tego dnia, muzeum prezentujące historię Wolnego Miasta Gdańska, jego zdobycze kulturalne i gospodarcze, było w pełni otwarte dla swoich gości. Dzieci mogły swobodnie się po nim poruszać, dotykać i podziwiać zgromadzone zbiory: dokumenty związane z ważnymi dla Wolnego Miasta Gdańska momentami w historii, pamiątki przybliżające  życie obywateli w tamtym czasie, wyroby artystyczne i przedmioty codziennego użytku.

Możliwość zobaczenia z bliska eksponatów, serdeczność, otwartość  i zaangażowanie gospodarzy, ujęły dzieci i ich opiekunów. Zwiedzanie muzeum,  ciekawostki związane z niezwykłymi, wręcz  tajemniczymi,  przedmiotami, rozbudziły dziecięcą ciekawość, refleksję, nasunęły pytania.

Wizyta w muzeum to było nie tylko spotkanie z historią miasta zatrzymaną w dokumentach, przedmiotach, dawnych sprzętach, czy pamiątkach.

Potrafią opowiadać interesująco, z pasją

To było spotkanie z ludźmi przyjaznymi, ciekawymi, którzy o przeszłości potrafią opowiadać interesująco, z pasją i życzliwością.

Za możliwość przebywania w muzealnej przestrzeni, dotknięcia historii miasta, wyjątkowe przeżycia  oraz niespodzianki, dzieci podziękowały tym, co dla nich cenne, swoim talentem i umiejętnościami wokalnymi.

Dwa uczestniczące w spotkaniu zespoły wokalne: Dorenutki i Fly, działające w Pałacu Młodzieży w Gdańsku im. Obrońców Poczty Polskiej, prowadzone przez Renatę Radecką -Rusek i Alicję  Giętkowską – Liguz, wystąpiły z krótkim koncertem, na który złożyły się kolędy i pastorałki. Utwory wyśpiewane w wyjątkowym miejscu, dla wspaniałej, wdzięcznej  publiczności, nabrały nowych brzmień i odcieni.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali jedną z najpiękniejszych polskich kolęd „Wśród nocnej ciszy”. Dźwięki i słowa kolędy dopełniły ciepła bijącego z miejsca i uroku, promieniującego z ludzi z nim związanych. Dzieci opuściły muzeum z postanowieniem odwiedzenia go ponownie. Z pewnością będą  polecać to miejsce rówieśnikom.

Renata Radecka – Rusek

NG 11_01_2018_07Gości urzekła niepowtarzalna atmosfera muzeum

NG 11_01_2018_05Zespół wokalny Fly prowadzony przez Alicję Giętkowską-Liguz

NG 11_01_2018_01Od lewej: Piotr Mazurek, Józef Kubicki i Krystyna Ochędzan, z dziećmi

NG 11_01_2018_10Dzieci cieszą się z otrzymanych prezentów

Fot. arch.

Film dokumentujący przebieg spotkania autorstwa Jacka Piekary

https://drive.google.com/open?id=1Cy2yfPFopPv9kjiKDkniGlI2uAmNGxAb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.