Ciekawie, integracyjnie i na sportowo we Wrzeszczu Górnym

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na smoczej łodzi. Fot. Romuald Plewa

Akademia Przedszkolaków

Przybiciem ponad dwustu piątek rozpoczęła się Wrzeszczańska Olimpiada Przedszkolaka zorganizowana przez Radę Dzielnicy Wrzeszcz Górny i Fundację Droga. Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska do spraw polityki społecznej, tak właśnie rozpoczął Dzień Dziecka 29 maja 2015 r. na Podleśnej Polanie i zachęcił, żeby świętowanie odbywało się każdego dnia.

Uczestniczyły Przedszkolaki od św. Jana De La Salle i Gwarnego Dworka oraz maluchy z mamami niezrzeszone w placówkach przedszkolnych. Zorba, Zumba i sportowe atrakcje w Jaśkowym Parku to znak, że sezon zabaw rozpoczęty. Nasze wrzeszczańskie skarby tu corocznie mają swoje święto. Nad porządkiem czuwały Radne Dzielnicowe; Janina Wiśniewska – pomysłodawczyni imprezy, Ewa Woźna – koordynatorka II wrzeszczańskiego turnieju piłki nożnej, w której brali udział przedstawiciele szkół nr 45, 39, 17 oraz gimnazjum 26. Barbara Zieleń, Milena Dominik oraz Alicja Kowalina malowały dzieciom buzie w fantazyjne motyle, zwierzątka i bajkowe postacie. Dzieci, podzielone na grupy, przemierzały krainy twórczości, wyobraźni i sportu. Czekała na nie moc zagadek i zadań do rozwiązywania. Wszystkich małych uczestników uhonorowano złotymi medalami.

png wrzeszcz 1

Wrzeszczańska Olimpiada Przedszkolaka na Podleśnej Polanie. Fot. Fundacja Droga

png wrzeszcz 2

Wrzeszczańska Olimpiada Przedszkolaka na Podleśnej Polanie. Fot. Arkadiusz Kowalina

Smocze łodzie na 10-lecie GOKF

Niespełna dwa dni później odbył się kolejny festyn, tym razem na wodzie, pod nazwą „Bądź Aktywny z Gdańskim Ośrodkiem kultury Fizycznej oraz RADĄ DZIELNICY WRZESZCZ GÓRNY”. To pierwsza impreza wioślarska na Srebrnym Stawie – nowym zbiorniku retencyjnym przy ul. Juliusza Słowackiego. Na dziesięciolecie GOKF zorganizowano ogólnopolskie regaty smoczych łodzi, połączone z zawodami w kategorii FAN dla mieszkańców Wrzeszcza. Dzielnie rywalizowały załogi, wśród których znacząco wyróżniły się żeńska osada Wrzeszcz Laidies, Rodziców i Nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 45 oraz Zjednoczone Siły Rad Dzielnic z przyjaciółmi z Wrzeszcza Górnego, z Ujeściska – Łostowic oraz Brętowa. Zacięta rywalizacja Wrzeszczańskich Ladies z Plus Bankiem skończyła się nieoczekiwaną wywrotką. Tuż po zwycięskim przekroczeniu mety kobieca łódź wywróciła się dookoła swojej długiej osi, zgarniając całą obsadę, sternika i bębniarza do wody. Na szczęście głębokość zbiornika nie przekracza w tym miejscu 1,4 m i wszystko skończyło się na przemoczonych ubraniach, mokrych podkoszulkach i uśmiechu.

Grzegorz Kwiatkowski, zasłużony trener pokoleń wioślarzy i jednocześnie główny organizator z ramienia GOKF, tak określa imprezę:

– Skorzystaliśmy z zaproszenia Wrzeszcza Górnego starając się wejść do dzielnic czyli przyjść z ofertą wioślarską do ludzi oddalonych od klubów kajakarskich. Chcielibyśmy zachęcić młodzież do uprawiania wioślarstwa, najpiękniejszego sportu, a w przyszłości, jeśli znajdą się chętni, zorganizować sekcję kajakarską na miejscu we Wrzeszczu Górnym.

– Mamy nadzieję, że powstanie tu niedługo baza sportowa do przechowywania sprzętu i zbiornik retencyjny uzyska drugą, jakże ważną, funkcję rekreacyjno-sportową – powiedział Arkadiusz Kowalina, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Zapowiedział, że rada sfinansuje budowę profesjonalnych pomostów na stawie, mogących służyć zarówno wędkarzom, jak i kajakarzom. Wstępne rozmowy są prowadzone z gospodarzem obiektu – Gdańskimi Melioracjami.

Nagrody w licznych konkursach, w tym na rzuty piłką ręczną, ufundowali sponsorzy. Imprezy nie dałoby się zorganizować bez partnerów: PGNiG Obrót Detaliczny oraz Plus Banku.

png wrzeszcz 3

Teren do rekreacji – wymarzony. Fot. Arkadiusz Kowalina

png wrzeszcz 4

Wrzeszczańskie Ladies w momencie niefortunnej wywrotki na Srebrnym Stawie. Fot. Romuald Plewa

png wrzeszcz 5 ok

Dzielna załoga humoru nie straciła. Fot. Arkadiusz Kowalina

  1. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Na smoczej łodzi. Fot. Romuald Plewa

png wrzeszcz ok7

Zwłaszcza męska część uczestników z zachwytem śledziła popisy zespołu Baltica Cheerleader „Lwy Północy” Lechii Gdańsk. Fot. Romuald Plewa

Przyjdź 21 CZERWCA  2015 r. na Sobótkowe Święto

Następną planowana imprezą będzie Sobótkowe Święto na Jaśkowej Dolinie. Czy znów przyjedzie do nas „Kultowy Ikarus” z Wrzeszczańską orkiestrą dętą, a może kareta lub pojazdy zabytkowe? Proszę koniecznie odwiedzić Jaśkową Dolinę w dniu jej święta, 21 czerwca 2015 r. Start przemarszu, po zamkniętej dla ruchu samochodowego ulicy, ruszy o godz. 11. 00.

Organizatorzy: Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, Klub Lekkoatletyczny Lechia oraz Klub Winda, zapraszają mieszkańców Gdańska do wzięcia udziału w obchodach. W latach poprzednich nawiązaliśmy do historycznej tożsamości tego miejsca, organizując tzw. „Sobótki” w wigilię dnia Świętego Jana. W tym roku będziemy również kontynuować tę tradycję. Obyczaje świętojańskie mają słowiańskie pochodzenie i cechy wybitnie towarzyskie, były kultywowane na Jaśkowej Dolinie od wieków, gromadziły jednorazowo nawet do 30 tys. mieszkańców, nie wyłączając ówczesnych elit, w tym członków rodziny panującej w okresie Wolnego Miasta Gdańska. Szczególnym uroczystym wydarzeniem była zawsze „Sobótka” organizowana corocznie na Festynowej Łące i okolicznych wzgórzach. Zachęcamy do odwiedzenia Wrzeszcza, zorganizowania fiesty – święta na ulicy! Przygotowaliśmy bogaty program, w tym paradę z orkiestrami, wspólny przemarsz mieszkańców Gdańska, przejazd zabytkowych pojazdów. Będzie kolejna edycja Dzielnice Biegają – biegi sportowe, dla dzieci młodzieży i dorosłych w różnych kategoriach wiekowych.

Dzień uświetnią liczne wydarzenia artystyczne, mini jarmark oraz popisy bębniarskich zespołów na scenie Teatru Leśnego. Wieczorem – potańcówka – z udziałem gwiazdy wieczoru oraz nauką tańca w stylu lat 20. XX wieku, tańczącej grupy SWING REWOLUTIONS. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń na naszej stronie internetowej www.wrzeszczgorny.gda.pl oraz do aktywnego uczestnictwa. Liczymy na wasze odwiedziny i odnowienie sympatii do „Małej Doliny Loary” Wrzeszcza, miejsca godnego uwagi odbudowującego swoją tożsamość i tradycje.

Arkadiusz Kowalina

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.